Раннє втручання.Міждисциплінарна допомога сім’ям з дітьми раннього віку.
Раннє втручання
Міждисциплінарна допомога сім’ям з дітьми раннього віку
Дослідження підтверджують, що перші роки життя дитини є визначальними для її подальшого росту та розвитку і впливають на її майбутнє. При цьому кожна дитина пізнає світ у своєму темпі і потребує різного обсягу зусиль з боку дорослих, особливо, якщо мова йде про дітей із порушеннями розвитку.
Важливо інвестувати у розвиток таких дітей у ранньому віці, адже це допомагає уникнути більш серйозних проблем у майбутньому. Реалізувати право дитини на найкращий старт у житті допомагає раннє виявлення та раннє втручання.
Раннє втручання – це міждисциплінарна допомога сім’ям з дітьми раннього віку (від народження до 3-х років), у яких є порушення розвитку. Підтримка спрямована на покращення розвитку дитини та підвищення якості життя родини.
Раннє втручання орієнтоване на дітей у перші роки їх життя, оскільки раннє виявлення біологічних та соціальних чинників ризику щодо порушення розвитку дитини дає можливість своєчасно почати інтенсивну допомогу в ранньому віці, коли розвиток дитини особливо піддається впливу. У цей період є найвищі шанси запобігти появі обмежень як у функціонуванні сім’ї, так і в фізичному та психосоціальному розвитку дитини.
Раннє втручання включає:
– Супровід сімей, які виховують малюків із порушенням розвитку
– Підтримку родини в подоланні кризи
– Допомогу родині у розвитку життєво необхідних умінь та навичок у дитини
– Сприяння покращенню взаємодії малюка із членами родини та соціуму
Для кого раннє втручання?
Для сімей, які виховують дітей від народження до трьох повних років, у яких:
- Встановлено певний діагноз, що супроводжується затримками розвитку дитини (незалежно від ступеня тяжкості). Наприклад, дитячий церебральний параліч, розлади аутистичного спектра, синдром Дауна, епілепсія та інші.
- Визначено затримку в розумовому, моторному, соціально-емоційному та комунікативному розвитку за допомогою скринінгів або тестів.
- Є ризик появи затримки розвитку внаслідок певних біологічних та соціальних чинників. Наприклад, діти, народжені раніше терміну; діти, народжені з малою вагою та інші; діти, які перебувають в будинку дитини; сім’ї, які отримали будь-який травматичний досвід.
- Сім’ї, де батьки мають сумніви та хвилювання щодо розвитку своєї дитини або питання стосовно відносин із маленькою дитиною, її поведінки та взаємодії з іншими людьми.
У закладах охорони здоров’я Запорізької області розширене охоплення послугою раннього втручання за принципом раннього виявлення дітей, які мають порушення розвитку або в яких існує ризик виникнення таких порушень.
- У КНП «Запорізька обласна клінічна дитяча лікарня» ЗОР виявлення хворих дітей з періоду новонародженості проводиться у відділенні патології новонароджених.
- У педіатричному відділенні для дітей грудного віку проводиться реабілітація за пакетом «Медична реабілітація немовлят, які народились передчасно та/або хворими, упродовж перших трьох років життя». Наявний катамнестичний кабінет.
- Також, пакет «Медична реабілітація немовлят, які народились передчасно та/або хворими, упродовж перших трьох років життя» підписаний з НСЗУ і у КНП «Міська дитяча лікарня № 5» Запорізької міської ради. Послуги надаються на базі відділення фізичної та реабілітаційної медицини цього закладу.
- У КУ «Запорізький обласний спеціалізований будинок дитини «Сонечко» ЗОР, з 24.02.2022 послуга раннього втручання тимчасово не надається, проте у фахівців залишається можливість консультувати родини за телефоном або в режимі онлайн, надавати індивідуальні рекомендації, супроводжувати та підтримувати сім’ї у кризових ситуаціях, покращувати адаптацію дитини до нових умов проживання або при переході до іншого закладу освіти, реабілітаційного центру.
- У диспансерно-поліклінічному відділенні КНП «Обласний центр з надання психіатричної допомоги» ЗОР удосконалюється спадкоємність між сімейними лікарями, дитячими неврологами та дитячими психіатрами закладу з метою раннього виявлення порушення розвитку або ризику виникнення таких порушень.
- Сімейними лікарями, лікарями-педіатрами проводиться спостереження за дітьми на закріплених територіях.