Безпека дитини в онлайн просторі
Деякі психологічні, психічні та соціальні стани сигналізують про те, що дитина переживає певний травматичний досвід та потребує допомоги. Це стосується взаємодії як в онлайні, так і в офлайні.
Ознаки того, що дитина має небезпечну взаємодію в онлайн:
- Фізичні зміни (дитина виглядає не виспаною; скарги на головний біль чи біль в шлунку; швидка втрата ваги чи її набирання; помітні самоушкодження: подряпини, синці).
- Психічні зміни (розсіяна увага; тимчасова «втрата» пам’яті, коли дитина забуває свої дії чи слова; втрата відчуття часу; регресія поведінки – коли дитина поводить себе так, наче молодша за свій вік).
- Психологічні зміни (помітний страх чи нервовість дитини; спостерігається нервовість і злість під час використання гаджету; можуть бути агресивні прояви без явної на то причини; знижується пізнавальний інтерес).
- Соціальні зміни (дитина віддаляється від тих з ким проводила більшість часу; дитина виглядає депресивною: не комунікує з оточуючими, проявляє пасивність та не приймає участь у спільній діяльності; у комунікації з’являються нові сленгові слова, які раніше дитина не використовувала).
Для того, щоб впевнитись, чи дійсно дитина переживає важкий життєвий етап та потребує допомоги дорослих, слід поговорити з нею, дотримуючись таких рекомендацій:
- Старанно підбирайте час та місце (виберіть місце, де дитині комфортно; уникайте розмов в присутності, того кому дитина не довіряє або боїться).
- Заспокойте дитину (запевніть її, що вона знаходиться в безпеці).
- Слідкуйте за тоном під час розмови (постарайтесь зробити розмову невимушеною – це дозволить дитині розслабитись).
- Використовуйте для дитини звичні слова.
- Ставте відкриті питання.
- Слухайте та чуйте (дозвольте дитині розповідати утому ритмі, як зараз їй хочеться).
- Уникайте суджень та звинувачень.
- Використовуйте «Я» повідомлення (наприклад, «Я співчуваю, що тобі довелося таке пережити»).
- Будьте терплячі (ця розмова може бути страшною для дитини, більшість злочинців в онлайні погрожують фізичною розправою самій дитині або її близьким).
Принципи реагування педагогічних працівників, які є актуальними у будь-якій ситуації:
- Дитина, яка зіштовхнулась з онлайн ризиками потребує підтримки, без осуду та критики.
- Не надавайте ситуації зайвого розголосу, публічне обговорення ще більше травмує дитину.
- Вирішення ситуації потребує включення адміністрації закладу освіти, так і батьків дитини.
- Для збереження доказів, постраждалій стороні, потрібно зробити скріни, де видно кому і коли були надіслані матеріали.
- Звернутись до правоохоронних органів.
Щоб запобігти онлайн ризикам необхідне проведення з усіма учасниками освітнього процесу роз’яснювальної роботи з онлайн безпеки